Üşümemenin Sırları    
 

 

 

Üşümemenin Sırları

 

İnsan olarak diğer canlılara nazaran soğuk ve sıcağa karşı daha hassasız. Özellikle kış aylarının geldiği bugünlerde hepimiz soğuk havalardan şikayetçiyiz. Maalesef diğer canlılar gibi bizi soğuktan koruyacak, ısı yalıtımı sağlayacak doğuştan gelen doğal koruyucularımız yok. Ancak biz insanlar kendi ürettiğimiz giyeceklerle kendimizi soğuğa karşı korumaya çalışıyoruz.

 

Çevremizdeki insanların pek çoğu soğuk havalara karşı daha dayanıklı oluyor. Bazılarımız ise soğuk havaya hiç gelemiyor ve soğuk havalarda üşümekten kendini alamıyor. Peki soğuğa karşı direncimizi arttıran, bizi soğuktan koruyan ve bizi diğer insanlardan ayıran özellikler nelerdir? Soğuk havalarda üşümemenin birkaç sırrı vardır. Ancak her insan soğuktan az çok etkilenir ve aşırı soğuklarda üşür. Ayrıca bir bölgenin, bir şehrin havasına alışmış olan bir kişi bu şehirde üşümese de daha soğuk bir şehre gittiğinde vücudu alışana kadar üşüyebilir. Üşümemenin bazı sırları sağlıklı iken, bazı sırları sağlıksız durumlardan oluşur. Şimdi üşümemenin birkaç sırrını burada açıklayalım:

 

1. Bir insan vücudunda bulunan yağ depoları yağın depolandığı yerde doğal bir yalıtım vazifesi görür. Şişman kişiler bu nedenle soğuğa karşı daha avantajlıdırlar. Ancak yağ tabakası sadece karın bölgesiyle sınırlı olan ve tüm vücudu yağlı olmayan kişilerin soğuğa karşı avantajı da bölgesel olacaktır. Ancak şişmanlık soğuğa dayanıklı olmaya değmeyecek kadar problemli bir durumdur. Bu nedenle soğuğa karşı uygulanacak bu sır sağlıksız bir seçim olacaktır.

 

2. İnsan vücudunda yediği yemekler ve içtiği içecekler nedeniyle asitlik birikmesi olabilir. Ayrıca yanlış beslenme ve sağlıksız beslenme nedeniyle insan vücudundaki ve kanındaki toksinler, harici maddeler artabilir. Bu durumda kanın temiz kana göre kendini soğutma yeteneği azalır. Kısacası kanın kaynama noktası yükselir diyebiliriz. Kanın kaynama noktasının yükselmesi ise örneğin; normal şartlarda 36,5 ºC’ de sabit kalan vücut sıcaklığının 37 ºC’ lerde bulunmasına neden olabilir. Bu nedenle bu kişilerin vücutları 36,5 ºC yerine 37 ºC de soğumaya başlar. Böyle bir kişi doğal olarak vücut sıcaklığı daha yüksekte bulunduğu için soğuk havada avantajlı olacaktır. Ancak aynı kişi sıcak bir ortamda bulunduğunda sıcaklıktan çok daha fazla rahatsız olacaktır. Böyle kişiler için sıcak ortamda sıkıntıya girmektense biraz üşümek daha iyi geldiği için kış mevsiminde ısıtılan ortamlarda kısa kollu ve ince giysilerle dolaşmak daha iyi gelmektedir. Ancak bu durum da biraz sağlıksız bir durumdur. Doğru beslenme ve sık kan bağışında bulunmakla bu durumdan kurtulabilinir.

 

3. Kas dokusu insan vücudunun genel dayanıklılığının yanında üşümeye karşı olan dayanıklılığını da etkiler. Kas dokusu fazla olan kişilerin kas hücrelerinin de çok olması nedeniyle vücutları daha çok enerji ve ısı üretebilir. Bu fazla enerji ve ısı kişiyi soğuğa karşı avantajlı duruma geçirir. Ayrıca kas dokusu bir bariyer görevi görerek soğuğun iç organlara tesirini engeller. Kas dokusu yüksek olan kişiler soğuğa çok daha fazla dayanabilirler ve soğuktan daha az etkilenirler. Örneğin kas dokusu yeterince gelişmiş bir kişi vücut ısısını biraz daha arttırarak kış mevsiminde soğuk suyun altına girebilir. Soğuk suyun altında kalmaya kaslarındaki gerilim yardımcı olur. Kas dokusuna sahip olmak soğuğa karşı sağlıklı bir kalkandır.

 

4. İnsanların bazısı diğer insanlara göre daha tüylüdür. Özellikle erkeklerin vücudunda bulunan kıl ve tüyler miktarına bağlı olarak vücuda soğuğa karşı bir yalıtım sağlarlar. Saçların durumu da benzer etki yapmaktadır ve kısa saçla, uzun saçın üşüme üzerine etkisini herkes tecrübe etmiştir.

 

5. Bazı insanlar kendilerini eğiterek soğuğa karşı dayanımlarını arttırabilirler ve soğuk şartlara alışabilirler. Örneğin, banyo yaparken önce sıcak suyla yıkanıp, gittikçe ve alıştıkça su sıcaklığını düşürmekle insan daha soğuk suya ve soğuk havalara kendini alıştırabilir.

 

6. Kansızlık insanın soğuğa karşı direncini düşürür. Genelde kansız olan kişiler daha çok üşürler. Daha zayıf olurlar. Kansızlığı önlersek veya daha kanlı canlı olursak soğuğa karşı dayanımımız da artar. Kansızlığı önlemek için doğru beslenmek ve demir içeriği yüksek gıdaları daha çok tüketmeliyiz. Böylece soğuğa daha dayanıklı olabiliriz. Bu kapsamda kış mevsiminde kan vermek yerine bahar mevsimlerinde kan bağışında bulunmak kısa da olsa kan değerlerimizin düşmesinden oluşacak üşümemizi azaltacaktır. Ancak kan vermeden kaynaklanacak bir kansızlık ve üşüme 3-4 hafta içinde ortadan kalkabilecektir.

 

7. Çocukluğumuzdan beri hastalanmamızdan korkan anne ve babalarımız bizi en küçük soğuk bir havada üşümeye ve üşüme kaynaklı hastalanmaya koşullandırdılar. Soğuk havalarda belki yüzlerce bize üşüyeceğimizi ve üşürsek hasta olacağımızı söylemişlerdir. Halbuki saatlerce soğukta kalıp, karda, donda dışarıda kaldığı halde hastalanmayan pek çok kişi vardır. Sonuç olarak kendinizde oluşan bu kalıpları, üşüyeceğiniz ve üşümeyle hastalanacağınız inancını kırarak soğuğa karşı direncinizi ve üşüme sıklığınızı en aza indirebilirsiniz.

 

8. Soğuğa karşı etkili giyinmek ve yalıtımı daha fazla olan giysiler giymek üşümeyi engelleyecektir. Örneğin; soğuk bölgelerde yaşayan milletlerin kış kıyafetleri daha yalıtımlıdır. Giysinin yapılış malzemesi ve giysinin sıkılık ve bolluğu da üşümeyi etkiler. Örneğin bayan çorapları çok ince görünmesine rağmen normal kıyafetlere nazaran daha az üşümeye neden olabilmektedir. En etkili yöntem sık ve bol kıyafetleri aynı anda giymek olacaktır. Sık ve dar kıyafetler vücut sıcaklığının dışarı kaçmasını engellerler. Bol kıyafetler ise arada bulunan hava tabakasıyla yalıtım yaparak dışarıdaki soğuk havaya karşı daha faydalı olabilirler.

 

Üşümemeniz, soğuğa karşı daha dayanıklı ve sağlıklı olmanız dileğiyle…

 

Erkan Uysal

Kimya Mühendisi

 

 

   25.12.2011 tarihinde yazılmış..
   Makalelerim
   1 yorum yapılmış.


 BKWotTBh
 26.02.2012
bu blogu seyrvoium!zira cocugu kesintisiz 12 saat uyuyan anneleri okuyup okuyup ben nerde hata yaptim sorusunu sormaktan cok yoruldum.benim gibi baska anneler ve bebekler oldugunu bilmek ne guzel.kalemine saglik.

  Yorum Ekle

Adınız :  
Email :  
Web Siteniz :  
Yorumunuz  :  
   


 
  • Duyuru
  • Çok Okunan
  • İstatistikler
GENÇLİK VE ZİNDELİĞİN SIRLARI kitabı tüm kitapçılarda
   Ip Adres  : 93.89.232.254
   Bağlantı  : 2
   Üye  : 24
   Yazı  : 81
   Yorum  : 4
Üyelik
  İsim :  
  Parola :  
       

Kategoriler
    Makalelerim
    Erkan Uysal
    Kitaplar
    Kitap1
    a
    İngilizce kelimeler

Bağlantılar
   KimyaMühendisi.Com
   kanes yayinlari kitap

            Ziyaretçi Sayısı
Aktif Kişi 1
Bugün10
Toplam185389
Ayrıntı
 
 
netkitap.com

 

 
 
       Copyright 2009 Tüm Hakları Saklıdır.